HCM1A1104V2-100-R
Eaton Electronics
504-HCM1A1104V2100-R
HCM1A1104V2-100-R
Fabricante:
Descripción:
Inductores de potencia - SMD IND MP 10.0uH 6A molded 2 PADS SMT
Modelo ECAD:
En existencias: 1,456
Existencias:
1,456 Se puede enviar inmediatamente
Empaque:
Envase tipo carrete completo (pedir en múltiplos de 500)
Cinta cortada / MouseReel™
High Power Choke
10.8 mm x 10 mm x 4 mm
Shielded
10 uH
20 %
6 A
30 mOhms
6 A
- 55 C
+ 155 C
10 MHz
Standard
11.2 mm
10.3 mm
4 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
HCM1AV2
Reel
Cut Tape
MouseReel
Aplicación: Automotive
Marca: Eaton Electronics
Tipo de núcleo: Wirewound
País de ensamblaje: Not Available
País de difusión: Not Available
País de origen: CN
Estilo de montaje: PCB Mount
Producto: Power Inductors
Tipo de producto: Power Inductors - SMD
Cantidad de empaque de fábrica: 500
Subcategoría: Inductors, Chokes & Coils
Estilo de terminación: SMD/SMT
Frecuencia de prueba: 100 kHz
Peso de la unidad: 3.160 g
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
Esta funcionalidad requiere que JavaScript esté habilitado.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HCM1A1104V2 Automotive Grade Power Inductors
Eaton Electronics HCM1A1104V2 Automotive Grade High Current Power Inductors feature an inductance range of 0.20μH to 68μH and an SMT footprint of 11.2mm x 10.3mm with a 4mm height. These inductors use an advanced molded construction design for high current handling capabilities and low core loss. The HCM1A2213V2 series offers improved thermal dissipation characteristics, superior mechanical strength, and stability over the operating temperature range. The components are magnetically shielded for low EMI. The HCM1A1104V2 Automotive Grade High Current Power Inductors are engineered to meet automotive electronics power and thermal handling requirements. The series is AEC-Q200 Automotive Grade 1 compliant.
HCM1A High-Current Molded Inductors
Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors include a broad variety of products and offer a lower core loss than other powdered iron solutions. Both the HCM1A and HCM1AxV2 modules provide higher Isat, lower DC resistance (DCR), and soft roll-off characteristics. These inductors are magnetically shielded to reduce EMI and operate at an ambient temperature of +125°C with a maximum total temperature of +155°C. The product line features superior performance under harsh ambient conditions and offers current ratings up to 100A. Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors are AEC-Q200 compliant to ensure automotive-grade electrical and mechanical performance, specifically at high operating temperatures.