HCMA0503-100-R
Eaton Electronics
704-HCMA0503-100-R
HCMA0503-100-R
Fabricante:
Descripción:
Inductores de potencia - SMD 10uH 2.8A IND High Current
Modelo ECAD:
En existencias: 2,744
Existencias:
2,744 Se puede enviar inmediatamente
Plazo de entrega de fábrica:
Mínimo: 1   Múltiples: 1
Precio unitario:
Precio ext.:
Est. Tarifa:
Empaque:
Envase tipo carrete completo (pedir en múltiplos de 2000)
Cantidad Precio unitario
Precio ext.
Cinta cortada / MouseReel™
Atributo del producto Valor de atributo Seleccionar atributo
Eaton
Categoría de producto: Inductores de potencia - SMD
RoHS:
High Power Choke
Shielded
10 uH
20 %
2.75 A
132 mOhms
2.3 A
- 55 C
+ 125 C
Standard
5.5 mm
5.3 mm
3 mm
Iron Powder
AEC-Q200
HCMA0503
Reel
Cut Tape
MouseReel
Aplicación: High Current
Marca: Eaton Electronics
Tipo de núcleo: Wirewound
País de ensamblaje: Not Available
País de difusión: Not Available
País de origen: CN
Estilo de montaje: PCB Mount
Producto: Power Inductors
Tipo de producto: Power Inductors - SMD
Cantidad de empaque de fábrica: 2000
Subcategoría: Inductors, Chokes & Coils
Estilo de terminación: SMD/SMT
Frecuencia de prueba: 100 kHz
Peso de la unidad: 1 mg
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
Esta funcionalidad requiere que JavaScript esté habilitado.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HCMA0503 High Current Power Inductors
Eaton Electronics HCMA0503 series are automotive-grade high current power inductors in a 5.5mm X 5.3mm footprint surface mount package. The magnetically sealed devices feature low EMI and a frequency range up to 1MHz. HCMA0503 inductors are AEC-Q200 Grade 3 qualified with high current carrying capacity and low core losses. HCMA0503 High Current Power Inductors applications include body electronics, such as lighting and HVAC; advanced driver assistance systems including ACC (adaptive cruise control), automatic parking control, and collision avoidance system, infotainment and cluster electronics, and airbag control unit.
HCMA High Current Automotive Grade Power Inductors
HCMA AEC-Q200 Fixed Inductors
Eaton HCMA AEC-Q200 Fixed Inductors offer an inductance range from 100nH to 68uH and a DC current range from 1.8A up to 55A. These automotive-grade inductors are magnetically shielded with low EMI and have a frequency range of up to 1MHz or 5MHz. Eaton HCMA AEC-Q200 Fixed Inductors feature an iron powder core material and are available in lengths of 5.5mm to 17.2mm, widths of 5.3mm to 16.85mm, and heights of 3mm to 7mm.