HCMA0503-1R0-R
Eaton Electronics
704-HCMA0503-1R0-R
HCMA0503-1R0-R
Fabricante:
Descripción:
Inductores de potencia - SMD 1uH 1.1A IND High Current
Modelo ECAD:
Disponibilidad
Existencias:
No en existencias
Plazo de entrega de fábrica:
12 Semanas Tiempo estimado de producción de fábrica.
Empaque:
Envase tipo carrete completo (pedir en múltiplos de 2000)
Cinta cortada / MouseReel™
Productos similares
Shielded
1 uH
20 %
10.1 A
11.4 mOhms
8.5 A
Standard
5.5 mm
5.3 mm
3 mm
Iron Powder
AEC-Q200
HCMA0503
Tipo de producto: Power Inductors - SMD
Cantidad de empaque de fábrica: 2000
Subcategoría: Inductors, Chokes & Coils
Estilo de terminación: SMD/SMT
Frecuencia de prueba: 100 kHz
Peso de la unidad: 1 mg
EAR99
HCMA0503 High Current Power Inductors
Eaton Electronics HCMA0503 series are automotive-grade high current power inductors in a 5.5mm X 5.3mm footprint surface mount package. The magnetically sealed devices feature low EMI and a frequency range up to 1MHz. HCMA0503 inductors are AEC-Q200 Grade 3 qualified with high current carrying capacity and low core losses. HCMA0503 High Current Power Inductors applications include body electronics, such as lighting and HVAC; advanced driver assistance systems including ACC (adaptive cruise control), automatic parking control, and collision avoidance system, infotainment and cluster electronics, and airbag control unit.
HCMA High Current Automotive Grade Power Inductors
HCMA AEC-Q200 Fixed Inductors
Eaton HCMA AEC-Q200 Fixed Inductors offer an inductance range from 100nH to 68uH and a DC current range from 1.8A up to 55A. These automotive-grade inductors are magnetically shielded with low EMI and have a frequency range of up to 1MHz or 5MHz. Eaton HCMA AEC-Q200 Fixed Inductors feature an iron powder core material and are available in lengths of 5.5mm to 17.2mm, widths of 5.3mm to 16.85mm, and heights of 3mm to 7mm.