T521V157M016ATK040
KEMET
80-T521V157M016ATK40
T521V157M016ATK040
Fabricante:
Descripción:
Capacitores de tantalio - Polímero 16Vol 150uF 2912 20% ESR=40mOhms
Modelo ECAD:
Disponibilidad
Existencias:
No en existencias
Plazo de entrega de fábrica:
39 Semanas Tiempo estimado de producción de fábrica.
Se establece un tiempo de entrega prolongado para este producto.
Mínimo: 1000   Múltiples: 1000
Precio ext.
Envase tipo carrete completo (pedir en múltiplos de 1000)
Productos similares
Atributo del producto Valor de atributo Seleccionar atributo
KEMET
Categoría de producto: Capacitores de tantalio - Polímero
RoHS:
150 uF
16 VDC
20 %
2917
40 mOhms
240 uA
- 55 C
+ 105 C
7343
V Case
T521
Reel
Marca: KEMET
País de ensamblaje: Not Available
País de difusión: Not Available
País de origen: CN
Sensibles a la humedad: Yes
Tipo de producto: Tantalum Capacitors
Cantidad de empaque de fábrica: 1000
Subcategoría: Capacitors
Tipo: Polymer Electrolytic Capacitor
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Smart Meter Solutions
Polymer Capacitors Computer Segment
T521 High Voltage Polymer Tantalum Capacitors
KEMET T521 KO-CAP® High Voltage Organic Polymer Tantalum Capacitors feature voltage ratings up to 75V and capacitance values up to 470µF, high ripple current capability, safe failure mode, and low ESR. These T521 capacitors are volumetrically efficient and have stable temperature characteristics. They are lead-free when ordered with 100% Sn termination finish, RoHS compliant, and halogen-free. These components are designed for DC-DC converters, power supply inputs, and higher application voltages such as 12V, 24V, 28V, and 48V input rails. The T521 KO-CAP Series features a Ta anode and Ta₂O₅ dielectric as well as a conductive organic polymer that replaces the traditionally used MnO₂ as the cathode plate of the capacitor. This results in very low ESR and improved capacitance retention at high frequency.
Group DC-DC Converters
Tantalum Polymer Capacitors
MLCC Replacement Solutions
KEMET KOCAP Tantalum Polymer Capacitors are ideal for board space savings, a piezo noise-free environment, high capacitance, long stable life performance, and/or lower profile requirements. Tantalum polymer capacitors are selected over other capacitor technologies when application voltages are less than 50V, capacitance needs are between 1µF to 1mF, and application frequencies are below 1MHz. Since replacing ceramic capacitors with tantalum polymer capacitors is not typically one-for-one, designers need to consider several design requirements as outlined in the schematic below.
Polymer Capacitors Cloud & AI Applications
KEMET Organic Capacitors (KO-CAP®) provide an ideal solution for applications requiring power-loss (hold up) protection or maximum power efficiency of a circuit with limited board space. Polymer technology offers high energy density and extended life capabilities, making it a key solution for designers working in cloud infrastructure applications like solid-state drives, 5G, and servers. In addition, with the AI computing edge trend pushing for high power, KEMET KO-CAPs are vital on 12V input and low voltage 1V CPU and I/O 3.3V and 5V power rails. These capacitors offer both long life and high ripple capability.