SMAJ11CA
Littelfuse
576-SMAJ11CA
SMAJ11CA
Fabricante:
Descripción:
Diodos de protección contra ESD / Diodos TVS 400W 11V 5% Bi-Directional
Modelo ECAD:
En existencias: 5,309
Existencias:
5,309 Se puede enviar inmediatamente
Plazo de entrega de fábrica:
Mínimo: 1   Múltiples: 1
Precio unitario:
Precio ext.:
Est. Tarifa:
Empaque:
Envase tipo carrete completo (pedir en múltiplos de 5000)
Cantidad Precio unitario
Precio ext.
Cinta cortada / MouseReel™
Atributo del producto Valor de atributo Seleccionar atributo
Littelfuse
Categoría de producto: Diodos de protección contra ESD / Diodos TVS
RoHS:
REACH - SVHC:
Bidirectional
1 Channel
11 V
SMD/SMT
18.2 V
12.2 V
SMA (DO-214AC)
22 A
400 W
30 kV
30 kV
- 65 C
+ 150 C
SMAJ
Reel
Cut Tape
MouseReel
Marca: Littelfuse
País de ensamblaje: Not Available
País de difusión: Not Available
País de origen: CN
Dp - Disipación de potencia : 3.3 W
Cantidad de empaque de fábrica: 5000
Subcategoría: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Vf - Tensión directa: 3.5 V
Peso de la unidad: 61 mg
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
CNHTS:
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Major Appliance Solutions
Connected Drug Delivery Device Ecosystem Solutions
LED Lighting Solutions
Electrical Vehicle AC Chargers
Littelfuse provides a wide range of products that are suitable for Electric Vehicle AC Chargers. Although simpler in nature compared to DC chargers, AC charging stations safely deliver AC power from the electrical grid into the vehicle. Due to space and weight constraints in the vehicle, on-board chargers and AC charging stations are typically limited to lower amounts of power (22kW or less), which means charging time is slow – taking several hours. These systems also rely on a vehicle’s on-board charger to enable the conversion of AC power from the grid into DC power to charge the vehicle’s battery. It’s critical that proper measures are taken to safeguard both the charger and vehicle.
Transient Voltage Suppressor (TVS) Diodes
Littelfuse TVS (Transient Voltage Suppression) Diodes are a broad range of circuit protection products designed to protect electronic circuits against transients and overvoltage threats such as EFT (electrically fast transients) and ESD (electro-static discharge). Lightning strikes, inductive load switching, and ESD cause electrical over-stresses associated with the transmission on data lines and electronic circuits. Offered in a variety of surface mount and through-hole circuit board mounting formats, the TVS Diode portfolio includes high peak pulse current and peak pulse power options up to 20kA and 30kW, respectively. Littelfuse TVS Diodes are chosen for the fast response time (low clamping voltage), lower capacitance, and low leakage current. TVS Diodes are available in both unidirectional (unipolar) or bidirectional (bipolar) diodes circuit configurations.
SMAJ TVS 400W Diodes
Littelfuse SMAJ TVS (Transient Voltage Suppression) 400W Diodes are surface-mount diodes designed specifically to protect sensitive electronic equipment from voltage transients induced by lightning and other transient voltage events. These diodes offer 400W peak pulse power capability at 10µs x 1000µs waveform. Littelfuse SMAJ  diodes feature a fast response time, typically less than 1.0ps from 0V to VBR minimum. These diodes are ideal for the protection of I/O interfaces, VCC bus and other vulnerable circuits used in telecom, computer, industrial, and consumer electronic applications.
Heat Pumps
Smart Thermostat Solutions
Smart Metering Solutions
Electrical Vehicle DC Fast Chargers
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.