V10E250AUTO2T
Littelfuse
576-V10E250AUTO2T
V10E250AUTO2T
Fabricante:
Descripción:
Varistores RADIAL VARISTOR 10MM ROHS/LEAD FREE
Modelo ECAD:
Disponibilidad
Existencias:
No en existencias
Plazo de entrega de fábrica:
14 Semanas Tiempo estimado de producción de fábrica.
Mínimo: 5000   Múltiples: 500
Precio ext.
Envase tipo carrete completo (pedir en múltiplos de 500)
Productos similares
Atributo del producto Valor de atributo Seleccionar atributo
Littelfuse
Categoría de producto: Varistores
AUMOV
MOVs
PCB Mount
Radial
250 VAC
320 VDC
429 V
650 V
12.5 mm
3.5 kA
50 J
220 pF
- 55 C
+ 85 C
AEC-Q200
Reel
Marca: Littelfuse
País de ensamblaje: Not Available
País de difusión: Not Available
País de origen: CN
Altura: 16 mm
Espaciado de conductor: 8.5 mm
Tipo de producto: Varistors
Cantidad de empaque de fábrica: 500
Subcategoría: Varistors
Nombre comercial: AUMOV
Tipo: Radial Lead
Ancho: 5.6 mm
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
USHTS:
ECCN:
EAR99
AC/DC Power Supply
ESD Protection Solutions
Motor Control Solutions
On-Board Battery Charger Solutions
AUMOV Varistor
Littelfuse AUMOV™ Series Varistor is designed for circuit protection in low voltage (12VDC, 24VDC, and 42VDC) automotive systems. This series is available in five disc sizes with radial leads with a choice of epoxy or phenolic coatings. The Automotive MOV Varistor is AEC-Q200 (Table 10) compliant. It offers robust load dump, jump start, and peak surge current ratings, as well as high energy absorption capabilities. The AUMOV™ Series Varistor provides an ideal circuit protection solution for lower DC voltage automotive applications, whether they're located in the vehicle's passenger compartment or under the hood.
xEV Power Train Solutions
Automotive Application Solutions
Engine Cooling System Solutions
Varistors
Littelfuse Varistors are protective devices that offer several important features, such as overvoltage protection, peak current ratings from 20A to 70,000A, and peak energy ratings from 0.01J to 10,000J. The mounting options serve a wide range of applications. Littelfuse Varistors also offer many form factor and protection ranges, rugged cost-effective protection, thermal protection options, and RoHS compliance.
Electrical Vehicle DC Fast Chargers
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.
Off-Highway Electric Vehicle Solutions
Littelfuse provides a wide range of solutions for off-highway electric vehicles. These electric vehicles share a similar architecture and have a power range from 48V to 400V. Off-highway electric vehicles include electric forklifts, golf carts, three-wheelers, tow tractors, compactors, and excavators.