REC6-0515SRW/R10/A
RECOM Power
919-6-0515SRWR10A
REC6-0515SRW/R10/A
Fabricante:
Descripción:
Convertidores DC/DC: orificio pasante 6W DC/DC 10kV REG 5Vin 15Vout
Modelo ECAD:
Disponibilidad
Existencias:
No en existencias
Plazo de entrega de fábrica:
17 Semanas Tiempo estimado de producción de fábrica.
Mínimo: 15   Múltiples: 15
Precio ext.
510 Presupuesto
Atributo del producto Valor de atributo Seleccionar atributo
RECOM
Categoría de producto: Convertidores DC/DC: orificio pasante
RoHS:
Isolated
1 Output
6 W
5 V
4.5 V
9 V
15 V
333 mA
10 kV
DIP-24
32 mm (1.26 in)
20.3 mm (0.799 in)
10.2 mm (0.402 in)
Medical, Industrial
REC6-S_DRW/R
Marca: RECOM Power
Conformidad: CSA; IEC; RoHS; UL
País de ensamblaje: Not Available
País de difusión: Not Available
País de origen: TW
Voltaje de entrada: 4.5 V to 9 V
Temperatura de trabajo máxima: + 75 C
Temperatura de trabajo mínima: - 40 C
Estilo de montaje: Through Hole
Empaquetado: Tube
Producto: Isolated
Tipo de producto: Isolated DC-DC Converters
Cantidad de empaque de fábrica: 15
Subcategoría: DC-DC Converters
Nombre comercial: Econoline
Alias de las piezas n.º: 11001481
Peso de la unidad: 14 g
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
Econoline 3.5W/6W Reinforced Regulated Converters
RECOM Power Econoline 3.5W and 6W Reinforced Regulated Converters are single and dual output and use a reinforced isolation transformer to offer exceptionally high isolation of 8kVDC (4kVAC/1 minute) or 10kVDC (5kVAC/1 minute). These features make them suitable for HT monitoring circuits, mains power meters, IGBT isolated power supplies and other sophisticated industrial and medical applications. These converters are medical approved. Other features of RECOM's DIP24 Reinforced Regulated Converters are an industry-standard DIP24 package, 3.5W regulated output (REC3.5/R Series), 6W regulated output (REC6/R series), a wide input range of 2:1, efficiency up to 86%, and EN, CSA and CB certificates. These converters can deliver 140% rated power for short periods of time to accommodate applications with large capacitance loads or high start-up currents.
Medical Power Supplies
RECOM Power Medical Power Supplies are DC/DC and AC/DC converters that offer complete, compliant solutions that reduce design time, simplify end-user certification, and provide faster time to market. These medical power supplies feature reinforced isolation with two means of patient protection (2 x MOPP), low leakage (BF conform), and >8mm creepage and clearance distances. All medical-grade converters come fully tested and are complete drop-in products. RECOM also offers medical DC/DC converters with an extended reinforced isolation of up to 8kVDC suitable for high voltage applications.