REM5E-2412D/R10/A
RECOM Power
919-REM5E-2412DR10A
REM5E-2412D/R10/A
Fabricante:
Descripción:
Convertidores DC/DC: orificio pasante 5W 18-36Vin +/-12Vout 208mA
Isolated
2 Output
5 W
24 V
18 V
36 V
12 V
208 mA
- 12 V
208 mA
10 kV
DIP-24
31.8 mm (1.252 in)
20.3 mm (0.799 in)
10.2 mm (0.402 in)
País de origen: TW
Voltaje de entrada: 18 V to 36 V
Temperatura de trabajo máxima: + 80 C
Temperatura de trabajo mínima: - 40 C
Estilo de montaje: Through Hole
Empaquetado: Tube
Producto: Isolated
Tipo de producto: Isolated DC-DC Converters
Cantidad de empaque de fábrica: 15
Subcategoría: DC-DC Converters
Nombre comercial: Medline DC/DC
Alias de las piezas n.º: 51001307
Peso de la unidad: 14 g
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
REMxE Medical Grade DC/DC Converters
RECOM Power REMxE Medical Grade DC/DC Converters feature reinforced 250VAC continuous working isolation with greater than 8mm creepage/clearance. These converters offer a compact DIP24 package with industry standard pinouts. The REMxE converters also feature tightly regulated single/dual outputs, under-voltage lock-out, short-circuit protection, over-current protection, and over-voltage protection. These converters are UL marked and certified to CB, IEC, EN, ANSI/AAMI 60601 3rd. Ed. safety, and 4th Ed. EMC medical standards. RECOM Power REMxE converters are 2MOPP compliant and provide a 2:1 wide input range. The low 1μA leakage current makes these converters suitable for medical Body (B), Body Floating (BF), and Cardiac Floating (CF) applications.