REM6-4805SW/C
RECOM Power
919-REM6-4805SWC
REM6-4805SW/C
Fabricante:
Descripción:
Convertidores DC/DC: orificio pasante 6W 18-75Vin 5Vout DIP24
Modelo ECAD:
En existencias: 7
Existencias:
7 Se puede enviar inmediatamente
Plazo de entrega de fábrica:
Mínimo: 1   Múltiples: 1
Precio ext.
252 Presupuesto
Atributo del producto Valor de atributo Seleccionar atributo
RECOM
Categoría de producto: Convertidores DC/DC: orificio pasante
RoHS:
Isolated
1 Output
6 W
48 V
18 V
75 V
5 V
1.2 A
5 kV
DIP-24
31.8 mm (1.252 in)
20.3 mm (0.799 in)
10.4 mm (0.409 in)
Medical
REM6-S_D(W)
Marca: RECOM Power
Conformidad: ANSI; CB; CSA/CAN; EAC; ERP; IEC; REACH; RoHS; UL
País de ensamblaje: Not Available
País de difusión: Not Available
País de origen: TW
Voltaje de entrada: 18 V to 75 V
Temperatura de trabajo máxima: + 105 C
Temperatura de trabajo mínima: - 40 C
Estilo de montaje: Through Hole
Empaquetado: Tube
Producto: Isolated
Tipo de producto: Isolated DC-DC Converters
Cantidad de empaque de fábrica: 7
Subcategoría: DC-DC Converters
Nombre comercial: Medline DC/DC
Alias de las piezas n.º: 51000251
Peso de la unidad: 14 g
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
REM3/6/10 Series 3, 6 & 10W DC/DC Converters
RECOM REM3/6/10 Series medical grade regulated DC/DC converters come in 3, 6, and 10W variants and feature reinforced 5kVAC/1 minute isolation with low 2μA leakage and are 60601-1 3rd Ed. certified for 250VAC continuous operation. Even under no-load conditions the compact DIP24 package offers tightly regulated single and dual outputs. The outputs are protected against short circuits and overloads. The converters are available in two different pinning options and optionally with an external control pin for standby consumption as low as 12.5mW. The converters are fully certified to CB, IEC/EN and ANSI/AAMI standards wth the CE and UL marks.
Medical Power Supplies
RECOM Power Medical Power Supplies are DC/DC and AC/DC converters that offer complete, compliant solutions that reduce design time, simplify end-user certification, and provide faster time to market. These medical power supplies feature reinforced isolation with two means of patient protection (2 x MOPP), low leakage (BF conform), and >8mm creepage and clearance distances. All medical-grade converters come fully tested and are complete drop-in products. RECOM also offers medical DC/DC converters with an extended reinforced isolation of up to 8kVDC suitable for high voltage applications.