STGW25H120DF2
STMicroelectronics
511-STGW25H120DF2
STGW25H120DF2
Fabricante:
Descripción:
IGBTs Trench gate field-stop IGBT, H series 1200 V, 25 A high speed
Modelo ECAD:
En existencias: 1,141
Existencias:
1,141 Se puede enviar inmediatamente
Si
TO-247-3
Through Hole
Single
1.2 kV
2.1 V
- 20 V, 20 V
50 A
375 W
- 55 C
+ 175 C
STGW25H120DF2
Tube
Marca: STMicroelectronics
Máx. corriente continua Ic del colector: 25 A
País de ensamblaje: CN
País de difusión: Not Available
País de origen: CN
Corriente de fuga puerta-emisor: 250 nA
Tipo de producto: IGBT Transistors
Cantidad de empaque de fábrica: 600
Subcategoría: IGBTs
Peso de la unidad: 38 g
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
1200V H Series Trench Gate Field-Stop IGBTs
STMicroelectronics 1200V H Series Trench Gate Field-Stop IGBTs represent an optimum compromise between conduction and switching losses to maximize the efficiency of any frequency converter. With ST's advanced Trench-Gate Field-Stop High-Speed technology, these IGBTs have a 5μs minimum short circuit withstand time at TJ=150°C, minimal collector current turn off tail, and very low saturation voltage (VCE(sat)) down to 2.1V (typical) to minimize energy losses during switching and when turned on. Furthermore, a slightly positive VCE(sat) temperature coefficient and very tight parameter distribution result in safer paralleling operation.
Latest Technologies in Power MOSFET & IGBT
STMicroelectronics offers the newest technologies in Power MOSFETs and IGBTs. ST offers a wide portfolio of MOSFETs and IGBTs tailored to specific applications, targeting SMPS, lighting, motor control, and varied industrial applications. ST's portfolio includes high-voltage super-junction MOSFETs, trench-gate field-stop IGBTs for hard and soft switched topologies, and low-voltage trench-based MOSFETs for power conversion and BLDC motor drives. ST's 1200V SiC MOSFETs combine a high junction temperature rating of 200°C with a very low RDS(on) area (with minimal variation versus temperature) and excellent switching performance for more efficient and compact SMPS designs. M series IGBTs offer an optimized VCE(SAT) and E(off) tradeoff along with a rugged short circuit rating for motor control. Explore ST's complete offering of MOSFETs and IGBTs for any power design.