LM2576HVT-15/NOPB
Texas Instruments
926-LM2576HVT-15NOPB
LM2576HVT-15/NOPB
Fabricante:
Descripción:
Reguladores de voltaje de conmutación 3A STEP-DOWN VLTG RE G
Modelo ECAD:
En existencias: 129
Existencias:
129 Se puede enviar inmediatamente
Plazo de entrega de fábrica:
6 Semanas Tiempo estimado de producción de fábrica para cantidades superiores a las que se muestran.
Mínimo: 1   Múltiples: 1
Texas Instruments
Categoría de producto: Reguladores de voltaje de conmutación
RoHS:
Through Hole
TO-220-5
Buck
15 V
3 A
1 Output
4 V
63 V
5 mA
52 kHz
- 40 C
+ 125 C
LM2576HV
Tube
Marca: Texas Instruments
País de ensamblaje: MY
País de difusión: GB
País de origen: MY
Voltaje de entrada: 4 V to 63 V
Corriente de suministro operativa: 5 mA
Tipo de producto: Switching Voltage Regulators
Apagado: Shutdown
Cantidad de empaque de fábrica: 45
Subcategoría: PMIC - Power Management ICs
Voltaje de alimentación - Mín.: 4 V
Nombre comercial: SIMPLE SWITCHER
Tipo: Step Down Voltage Regulator
Peso de la unidad: 2 g
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
Esta funcionalidad requiere que JavaScript esté habilitado.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
LM257x SIMPLE SWITCHER® Voltage Regulators
Texas Instruments LM257x SIMPLE SWITCHER® Step-Down Voltage Regulators are high-efficiency devices ranging from 0.5A to 3A output current. TI LM2574 and LM2574HV SIMPLE SWITCHER Step-Down Voltage Regulators provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator capable of driving a 0.5A load with excellent line and load regulation. The LM2575 and LM2575HV step-down voltage regulators provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator capable of driving a 1A load with excellent line and load regulation.
LM2576x SIMPLE SWITCHER® Voltage Regulators
Texas Instruments LM2576x SIMPLE SWITCHER® Voltage Regulators are monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator. These regulators can drive a 3A load with excellent line and load regulation. The LM2576x devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5V, 12V, 15V, and an adjustable output version. The Texas Instruments LM2576x voltage regulators offer a high-efficiency replacement for popular three-terminal linear regulators. These voltage regulators feature high-efficiency TTL shutdown capability and dramatically simplify switch-mode power supply design.