XP Power ALM150/200 AC-DC Power Supplies
XP Power ALM150/200 AC-DC Power Supplies are medical external power supplies with international medical and IT safety standards. These power supplies offer high efficiency and low standby power that meet environmental standards. XP Power ALM150/200 power supplies meet energy efficiency Level VI and EU CoC Tier 2 standards. These power supplies are available in Class I and Class II versions. The ALM150/200 power supplies provide low earth leakage current and less than 0.15W standby power. These power supplies come in a fully sealed enclosure that complies with the IP32 standard and offers a smooth surface finish.
Features
  • Fully approved to medical and IT safety approvals
  • High efficiency
  • Low standby power
  • Level VI energy efficiency and CoC Tier 2 compliant
  • IP32 environmental rating
  • Class I and Class II versions
  • Low earth leakage current
  • 4th edition medical EMC
  • Fully sealed enclosure
  • Smooth surface finish
Specifications
  • <0.15W standby power
  • 12V to 48V output voltage range
  • 0°C to +60°C operating temperature range
  • ALM150
    • 150W output power
    • 3.1A to 12.5A output current range
    • ±5% total regulation
    • 186mm x 72mm x 38mm dimensions
  • ALM200
    • 200W output power
    • 4.2A to 16.7A output current range
    • 3% or 3.5% load regulation
    • 209mm x 82mm x 43mm dimensions